وضعیت فعلی سیاره ما خوب به نظر نمی‌رسد، اما برخی تغییرات ساده وجود دارد که می‌توانید در کارهای خود به عنوان یک موسسه خیریه ایجاد کنید تا مطمئن شوید به مشکلات محیط زیستی اضافه نمی‌کنید.

خیریه دوستدار محیط زیست کیست؟

خیریه‌های دوست‌دار محیط زیست با جمع‌آوری کمک‌های مالی و مواد و محصولات قابل بازیافت، تلاش می‌کنند تا به حفظ محیط زیست و منابع طبیعی کمک کنند.

اهداف خیریه‌های دوست‌دار محیط زیست می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

  • حفظ و بهبود کیفیت هوا و آب
  • حفاظت از حیات وحش
  •  کاهش آلودگی
  • حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی
  • کمک به پایداری زیست‌محیطی
  • ترویج انرژی‌های نو و پاک

چگونه به یک خیریه دوستدار محیط زیست تبدیل شویم؟!

بسیاری از خیریه‌های دوست‌دار محیط زیست به صورت بین‌المللی فعالیت می‌کنند و در سراسر جهان کمک‌های خود را به منظور حفظ محیط زیست ارائه می‌دهند. اما ما چگونه میتوانیم به یک خیریه دوستدار محیط زیست تبدیل شویم؟!

1. ردپای کربنی خود را محاسبه کنید؛

حفظ محیط زیست ممکن است هدف اصلی موسسه خیریه شما نباشد، اما سیاره‌ای سالم‌تر و پایدارتر آینده بهتری را برای کاربران خدمات شما فراهم می‌کند. پس سر خود را از شن و ماسه بیرون بیاورید، خودتان را گول نزنید و به نحوه فعالیت خود به عنوان یک موسسه نگاه کنید.

می‌توانید میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در محل کار خود را اندازه‌گیری کنید تا بخش‌‌هایی را که باید در آن‌ها تغییراتی ایجاد شود شناسایی کرده و پس از ایجاد تغییرات لازم کاهش میزان گاز‌ها و موفقیت خود در کاهش آن‌ها را اندازه‌گیری کنید.

ماشین حساب رد پای کربن Carbon Trust را امتحان کنید که به طور خاص برای استفاده‌ی شرکت‌های کوچک و متوسط طراحی شده‌است.

بدون کاغذ ادامه دهید

2. بدون کاغذکار کنید؛

کنار گذاشتن کاغذ اولین قدم برای دوست‌دار محیط زیست شدن است. راه‌های زیادی برای به حداقل رساندن مصرف کاغذ در سازمان شما وجود دارد.

حفاظت از محیط زیست؛ حفاظت از زندگی

شکل ارتباطات خارجی با کاربران خود را تغییر دهید به طور مثال خبرنامه‌ها و بروشورهای خود را به PDF تبدیل کنید و در عوض استفاده از کاغذ اخبار را به صورت دیجیتالی به اشتراک بگذارید و در هزینه‌های پست نیز صرفه جویی کنید. صورت‌حساب‌ها و رسید‌های کاغذی را با صورت‌حساب‌های دیجیتالی تعویض کنید –این کار نه تنها نامه‌هایی را که سازمان شما دریافت می‌کند کاهش می‌دهد، بلکه سوابق و مدارک شما نمی‌توانند گم یا اشتباها جابجا شوند. همچنین می‌توانید اسناد را به صورت الکترونیکی امضا کنید تا نیازی به چاپ برای امضای فیزیکی آن‌ها نباشد.

3. بیشتر بازیافت کنید؛

مطمئن شوید که دفتر شما دارای سطل‌های بازیافت مناسب از جمله سطل زباله‌های مواد غذایی است تا به کارمندان اجازه دهید زباله‌های روزانه خود را جدا کنند. این کار اطمینان حاصل می‌کند که مواد به واحد بازیافت صحیح می‌روند و سهم سازمان شما در بازیافت به حداکثر می رسد. همچنین تماشای وبینار Resource Efficient Scotland برای انگیزه دادن بیشتر به کارکنان برای بازیافت بهتر از جمله کارهایی است که می توانید انجام دهید.

در دراز مدت، اطمینان حاصل کنید که مبلمان اداری و تجهیزات کامپیوتری شما (در صورت نیاز به دور انداخته شدن) به درستی بازیافت می‌شوند. فهرست Change Works طیف وسیعی از ابتکارات را در سرتاسر اسکاتلند به شما ارائه می‌دهد تا تجهیزات خود را ایمن بازیافت کرده و مطمن شوید از آن‌ها در جایی دیگر دوباره استفاده مناسب صورت خواهد گرفت.

4. با وجدان پذیرایی کنید؛

هنگام سازماندهی پذیرایی‌ها و ضیافت‌های خارج از محل کار، تامین کنندگانی را انتخاب کنید که غذای خود را به صورت محلی و نزدیک به شما تهیه می‌کنند تا مایل‌های هوایی ارسال و تهیه غذا را کاهش دهید.
یک قدم جلوتر بروید و غذا‌های گیاه‌خواری یا وگان را انتخاب کنید تا با حذف گزینه‌هایی که با تولید گوشت همراه است،ایجاد و انتشار کربن را به حداقل برسانید.
در محل کار، شاید حتی بتوانید یک روز را روز غذای بدون گوشت معرفی کنید تا همه را در تلاش‌های خود برای دوست‌دار محیط زیست بودن سهیم کرده و متحد کنید.

در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید

5. در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید؛

Carbon Trust می‌گوید که حتی اقدامات ساده موسسات معمولاً هزینه‌های مربوط به انرژی سازمان را تا 10٪ کاهش می‌دهد، بنابراین مطمئن شوید که حداکثر صرفه‌جویی را انجام می‌دهید تا هزینه‌های شما کاهش پیدا کنند.

یک راه آسان و مؤثر برای شروع، تغییر به نورپردازی LED است که تقریباً 15 برابر کمتر از روشنایی هالوژن برق مصرف می‌کند. یکی دیگر از موارد استفاده از باتری‌های قابل شارژ به جای باتری‌های یکبار مصرف است – آن‌ها در نهایت زباله کمتری برای شما به جا گذاشته و 28 برابر کمتر از باتری‌های یکبار مصرف بر گرمایش جهانی تأثیر می‌گذارند.

6. استفاده بهینه و حداکثری از انرژی داشته باشید؛

با نزدیک شدن به زمستان، ورودی‌های بی‌استفاده را مسدود کنید و پنجره‌ها را ببندید تا اطمینان حاصل کنید که سیستم گرمایشی ساختمان در بهترین حالت خود کار می‌کند.

یک استراتژی پایدار برای بلند مدت نیز داشته باشید - Carbon Trust می‌تواند محاسبات مصرف انرژی شما را برایتان انجام دهد، carbon trust بخش‌های مختلف دفتر شما را بررسی کرده تا کارایی منابع شما را ارزیابی کند و شناسایی کند که کجا می‌توان بهترین صرفه‌جویی در تولید کربن را انجام داد.

باهم ببینیم :

انیمیشن تاثیر گازهای گلخانه‌ای بر محیط زیست

Carbon Trust با استفاده از منابع مالی موسسات دوست‌دار محیط زیست به ارزیابی، آموزش و خرید تجهیزات برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی آن‌ها پرداخته و اطلاعات زیادی در مورد حامیان مالی موجود برای کمک به اجرای تغییرات مختلف برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارد.

7. از تامین کنندگان مسئول، پشتیبانی کنید؛

اخیراً Scotland power اعلام کرده‌ است که اولین تامین کننده بزرگ انرژی بریتانیا خواهد بود که پس از فروش ایستگاه‌های تامین گاز و آب، برق  نیز تولید می‌کند. با توجه به انرژی‌ای که شما استفاده می‌کنید، می‌توانید ارائه دهنده‌ای را انتخاب کنید که از تأثیرات محیطی خود آگاه باشد.
این فهرست از تامین‌کنندگان انرژی بریتانیا که بر اساس انتشار CO2 رتبه‌بندی شده‌اند به شما در انتخاب آگاهانه کمک می کند.
به طور گسترده‌تر به این فکر کنید که از چه نوع تامین کنندگانی استفاده می‌کنید – کجا می‌توانید از قدرت خرید خود برای حمایت از مشاغلی استفاده کنید که ردپای کربن خود را نیز محدود می کنند؟

8. از کالاهای دست دوم با کیفیت استفاده کنید؛

در تلاش برای کاهش تولید و انتشار کربن، موارد بزرگتر یا بلند مدت را فراموش نکنید. هنگامی که سازمان شما در حال توسعه شعبات خود یا جابجایی محلش است، مبلمان دست دوم را که ارزان‌تر و همچنین برای محیط زیست بهتر هستند خریداری کنید.

سازمان‌های بسیاری وجود دارند که مبلمان اداری دست دوم یا بازیافتی را در سراسر اسکاتلند ارائه می‌دهند و همچنین می‌توانند به تغییر کاربردی و بهتر تجهیزات موجود شما کمک کنند.

منبع: وبسایت tfn