حضور مخرب بلایای طبیعی به طور متوسط سالانه زندگی 218 میلیون نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و 68000 قربانی می‌گیرد. همچنین این بلایا باعث تخریب اموال، از دست دادن منابع مالی و صدمات شخصی یا بیماری نیز می‌شوند.
خوشبختانه، سازمان‌های خیریه در راستای کمک به آسیب‌دیدگان بلایای طبیعی در سراسر جهان از آنها حمایت و در جریان بازسازی زندگی مددجویان تلاش‌های بسیاری می‌کنند. بنابراین باید بپرسیم: "بهترین خیریه‌هایی که به جبران صدمات و خسارات وارده بر اثر بلایای طبیعی به جوامع بشری کمک می‌کنند، کدامند؟"

بهترین موسسات خیریه‌ای که در مبارزه با بلایای طبیعی به مددجویان کمک می‌کنند، تیم‌های امداد مستقیم و تیم‌های امداد بین المللی هستند. از سه موسسه ارتش رستگاری (The Salvation Army)، آمریکایی‌ها (Americares) و دست‌ها و قلب‌ها (All Hands and Hearts) نیز می‌توان به عنوان بهترین موسسات خیریه‌ای که به جوامعی که تحت تاثیر بلایای طبیعی قرار گرفته‌اند کمک‌های فعال و بشردوستانه می‌رسانند، نام برد.

اگر بخواهید به جوامع آسیب‌پذیر امداد رسانی کنید، یا به جوامع آسیب‌دیده از بلایای طبیعی با بهبود بخشی  به شرایط مراقبت‌های بهداشتی کمک کنید، و حتی اگر بخواهید به بازماندگان بلایای طبیعی کمک کنید تا زندگی‌شان را بازسازی کنند، در هر صورت یک خیریه برای اعمال خواستار شما وجود دارد.

به مطالعه این مقاله ادامه دهید تا با بهترین موسسات خیریه‌ای که در زمینه مبارزه با بحران بلایای طبیعی فعالیت می‌کنند، آشنا شوید و در ارتباط  با سازکار و ماهیت وجودی آنها اطلاعات جامعی به دست آورید، همچنین در انتها پی می‌بریم که مناسب‌ترین راه برای شما جهت کمک کردن به این خیریه‌ها چیست؟

بررسی وجوه اشتراک میان بهترین موسسات خیریه در زمینه مبارزه با اثرات مخرب بلایای طبیعی

خیریه‌های موجود در این لیست بر اساس تأثیر گذاری، رتبه بندی شفافیت و دستاوردهایشان انتخاب شده‌اند. آنها در ایالات متحده و در سراسر جهان فعالیت می‌کنند و به قربانیان بلایای طبیعی کمک‌های اضطراری می‌رسانند.
بسیاری از این موسسات خیریه به مردم و جوامع آسیب دیده از بلایای طبیعی کمک‌های پزشکی رایگان ارائه می‌کنند. برخی دیگر برای کمک به بازماندگان فجایع در سراسر جهان مواد غذایی و لوازم اضطراری رایگان توزیع می‌کنند. با این حال همه آنها در پی یک هدف مشترک  یعنی مبارزه با اثرات بلایای طبیعی هم مسیر و همگام هستند.

معرفی 9 خیریه فعال در زمینه کمک به آسیب دیدگان از بلایای طبیعی در سال 2023

نام این 9 موسسه برتر در ذیل ذکر شده است.

  • موسسه امدادرسانی مستقیم (Direct Relief)
  • تیم های امداد بین‌المللی (International Relief Teams)
  • آمریکای‌ها (Americares)
  • ارتش رستگاری (The Salvation Army)
  • دست‌ها و قلب‎‌ها (All Hands and Hearts)
  • صلیب سرخ آمریکا (American Red Cross)
  • تیم روبیکون (Team Rubicon)
  • کیف پول سامریان (Samaritan’s Purse)
  • کاروان امید (Convoy of Hope)

در پایان این مقاله، ما همچنین رویکرد شش مرحله‌ای خود را در مورد اینکه چگونه می‌توانید بهترین موسسه خیریه را برای حمایت انتخاب کنید، به اشتراک خواهیم گذاشت.

برای مطالعه :

 گزارش CAF از میزان کمک به افراد غریبه و خیریه‌ها در شرایط کرونا

امداد رسانی مستقیم؛ افراد سالم، دنیای بهتر

خیریه امداد رسانی مستقیم در سال 1948 توسط ویلهلم جولیوس آرتور زیمدین برای کمک به بازماندگان جنگ جهانی دوم و برای بازیابی و همچنین بازسازی زندگی آنها تاسیس شد. امروزه این موسسه یک سازمان جهانی است که برای افزایش رفاه مردم آسیب دیده از بلایای طبیعی کار میکند.

رتبه بندی تاثیر و شفافیت آنها: 

امدادرسانی مستقیم توانسته 4 ستاره از موسسه هدایتگر خیرین" Charity Navigato "دریافت کند. آنها همچنین دارای مهر شفافیت پلاتینی ازموسسه گاید استار  GuideStar نیز هستند.

«ما برای بهبود سلامت و زندگی افرادی که تحت تأثیر فقر یا شرایط اضطراری هستند، بدون توجه به سیاست، مذهب، یا توانایی آنها در بازپرداخت خدماتمان تلاش می‌کنیم.»

خدماتی که این موسسه ارائه می‌دهد:

امداد مستقیم متخصصین امور مراقبت‌های بهداشتی را با منابعشان مجهز می‌کند تا بتوانند خدمات پزشکی را به آسیب دیدگان بلایای طبیعی ارائه دهند. این منابع شامل بسته‌های پزشکی اورژانسی، کیت‌های درمان وبا، و محلول‌های آبرسانی خوراکی است. آنها همچنین بسته‌های خدمات اورژانسی پر از دارو را برای درمان بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون بالا، و واکنش‌های آلرژیک شدید در طول طوفان، سیل و سایر بلایای طبیعی ارائه می‌کنند.

دستاورد آنها:

موسسه امداد رسانی مستقیم از زمان تأسیس تا به حال در 97 کشور جهان برای ارائه کمک‌های پزشکی فعالیت داشته است. به عنوان مثال، در سال 2021، آنها بیش از 1.6 میلیارد دلار برای توزیع داروهای خاص و تجهیزات پزشکی درخواستی برای بازماندگان فاجعه و سایر افراد نیازمند هزینه کردند.
آنها همچنین روزانه بیش از 238 میلیون دوز دارو را برای افراد آسیب دیده از بلایای طبیعی تامین کردند. علاوه بر این آنها با 26616 بار خدمات تحویل رسانی که  تنها 4140 تن از آنها دارو و تجهیزات پزشکی به مراکز درمانی در مناطق فقیر و آسیب دیده بوده است فعالیت‌های امدادی انجام دادند.

راه‌های مشارکت: 

شما می‌توانید مستقیماً از طریق وب‌سایت Direct Relief موسسه امدادگران مستقیم کمک مالی کنید. شما همچنین می‌توانید با کمک‌های داوطلبانه یا جمع آوری کمک‌های مالی برای یاری به قربانیان بلایای طبیعی به این خیریه کمک کنید.

تیم‌ امداد بین المللی؛ بازیابی امید، بازسازی زندگی‌ها

خیریه تیم‌های امداد بین‌المللی در سال 1988 توسط بری لا فورجیا برای کاهش درد و رنج انسان‌ها و با ارائه کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان تأسیس شد.
امروزه آنها خدمات بهداشتی و سایر خدمات امدادی و حمایتی را به قربانیان بلایای طبیعی، آسیب دیدگان از فقر و بی توجهی در سطح محلی و جهانی ارائه می دهند.

رتبه بندی تأثیر و شفافیت آنها: 

خیریه تیم‌های امداد بین‌المللی دارای رتبه 4 ستاره از موسسه هدایتگر خیرین می‌باشد. آنها همچنین مهر شفافیت پلاتینی ازموسسه گاید استاردریافت کرده اند.

« تیم‌های امداد بین‌المللی رنج ناشی از فقر و فاجعه را کاهش می دهند.»

خدماتی که این موسسه ارائه می‌دهد:

تیم‌های امداد بین‌المللی کمک‌های بشردوستانه فوری و ارسال کمک‌های طولانی مدت را برای مبارزه با اثرات مخرب بلایای طبیعی در ایالات متحده و سراسر جهان ارائه می‌دهند. آنها این کار را با تهیه لوازم پزشکی و ارسال بودجه مستقیم به سازمان‌های شریک در جوامع آسیب دیده انجام می‌دهند. علاوه بر این آنها داوطلبان ماهر را برای کمک به قربانیان فجایع و برای بازسازی خانه‌های مددجویان پس از وقوع یک حادثه بلای طبیعی می‌فرستند.

دستاورد آنها:

از زمان تأسیس، خیریه تیم‌های امداد بین‌المللی بیش از 623 میلیون دلار غذا و خوراک، لوازم کمکی و دارو به بازماندگان بلایای طبیعی و خانواده‌های نیازمند ارائه کرده‌اند. آنها اکنون با بیش از 7500 عضو داوطلب برای امداد رسانی در 76 کشور جهان مشغول به فعالیت هستند. 

به عنوان مثال، در سال 2022، آنها داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی را با ارزش بیش از 12 میلیون دلار در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها پس از یک فاجعه انسانی در جمهوری دموکراتیک کنگو توزیع کردند.
آنها همچنین به تعداد بسیار زیادی، قریب به 7500 خانواده آسیب دیده از بلایای طبیعی در افغانستان بسته‌های اضطراری تحویل دادند. علاوه بر این، آنها برای حمایت از 1250 خانواری که در اثر طوفان شدید در مالاوی آواره شده بودند، پول نقد پرداخت کردند.

راه‌های مشارکت: 

می‌توانید مستقیماً از طریق وب‌سایت خیریه تیم‌های امدادی بین‌المللی کمک مالی کنید. شما همچنین می‌توانید با داوطلب شدن در خدمات امدادی یا کمک به زلزله زدگان در سوریه به آنها کمک کنید.

آمریکایی‌ها؛ سلامتی در راه است

خیریه آمریکایی‌ها در سال 1979 توسط رابرت و آلما جین مکولی تأسیس شد تا دارو، لباس و سایر لوازم را برای افراد آسیب دیده از فقر و فجایع طبیعی فراهم کند. امروزه آنها به ارائه کمک‌های بشردوستانه برای مسائل بهداشتی و بلایای طبیعی ادامه می‌دهند.

رتبه بندی تاثیر و شفافیت آنها:

موسسه خیریه آمریکایی‌ها توانسته است 4 ستاره را از موسسه هدایتگر خیرین و همچنین مهر شفافیت پلاتینی را از موسسه گاید استار دریافت کند.

«موسسه آمریکایی‌ها جان مردم را نجات می‌دهد و سلامت افراد آسیب دیده از فقر یا فاجعه را بهبود می‌بخشد تا آنها بتوانند به نهایت توانشان دست یابند.»

خدماتی که آنها ارائه می‌دهند:

آنها کمک‌های فوری پزشکی و بشردوستانه را به هنگام وقوع بحران‌های سیل، طوفان، زلزله و سایر بلایای طبیعی ارائه میکنند. آنها همچنین کارکنان امور بهداشتی را در مراکز بهداشتی سیار آموزش می‌دهند تا آسیب‌های روانی را شناسایی کرده و از آسیب‌پذیرترین قربانیان حمایت کنند. علاوه بر این، آنها تیم‌های پزشکی اورژانس را به خانه‌ها و جوامع می‌فرستند تا مراقبت‌های بهداشتی اولیه و ارجاع برای مراقب‌های تخصصی را پس از بلایای طبیعی به مددجویان ارائه دهند.

دستاورد آنها:

از زمان تأسیس موسسه آمریکایی ها تا به حال داروها و لوازم با کیفیت بالا توسط این موسسه برای جوامع آسیب دیده از بلایای طبیعی ارائه گردیده است، به عنوان مثال، در سال 2022، آنها بیش از 14.7 میلیون نسخه دارو را بین افراد بیمار و آسیب دیده از بلایای طبیعی در سراسر جهان توزیع کرده‌اند.
آنها همچنین 5.2 میلیون بسته تدارکاتی اضطراری را برای حمایت از بازماندگان فاجعه تحویل دادند. علاوه بر این، آنها برای بیش از 3 میلیون نفر از مردم آسیب دیده از بلایای طبیعی در 79 کشور دارو تهیه کردند و همچنین حدود 9600 کارمند بهداشتی را برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی افراد بهبود یافته در مناطق تحت تأثیر بلایای طبیعی آموزش دادند.

راه‌های مشارکت:

شما می‌توانید مستقیماً از طریق وب سایت آنها به این خیریه کمک مالی کنید. و همچنین چناچه تخصصی در امور پزشکی دارید می‌توانید با داوطلب شدن یا مشارکت با آنها به عنوان یک متخصص پزشکی به این خیریه کمک کنید.

ارتش رستگاری؛ انجام بهترین کارها

خیریه ارتش رستگاری در سال 1865 توسط ویلیام و کاترین بوث برای موعظه انجیل و دسترسی به فقرا و محرومان تأسیس شد. امروزه، آنها یک موسسه خیریه جهانی هستند که در پاسخ به خسارات وارده توسط بلایای طبیعی فعالیت می‌کندد  و از افراد نیازمند حمایت عملی می‌کنند.

رتبه بندی تاثیر و شفافیت آنها:

موسسه خیریه ارتش رستگاری توانسته است 4 ستاره را از موسسه هدایتگر خیرین و همچنین مهر شفافیت پلاتینی را از موسسه گاید استار دریافت کند.

«ماموریت ما موعظه انجیل عیسی مسیح و رفع نیازهای بشر به نام او بدون هیچ گونه تبعیض است.»

خدماتی که آنها ارائه میدهند:

خیریه ارتش رستگاری با سازمان‌های محلی و مقامات فدرال همکاری می‌کند تا دوش سیار حمام ، آب بطری‌شده و پتوی تمیز را برای افراد آسیب‌دیده از سیل، زلزله، آتش‌سوزی‌ها و سایر بلایای طبیعی فراهم کند. آنها همچنین سرپناه موقت و مراقبت‌های عاطفی و روحی را برای نیازمندان فراهم می‌کنند. علاوه بر این، آنها با سازمان‌های دولتی برای ایجاد برنامه‌های بلندمدت جهت خود بازیابی مناطق متاثر از بلایای طبیعی و برای جوامع مددجو و آسیب دیده از بلایای طبیعی همکاری می‌کنند.

دستاورد آنها:

از زمان تأسیس، ارتش رستگاری توانسته است سالانه به حدود 25 میلیون نفر که از فقر، بی توجهی و بلایای طبیعی آسیب دیده اند یاری رساند. به عنوان مثال، در سال 2022، آنها بیش از 171 میلیون بسته وعده غذایی را بین افرادی که با مشکلات، بحران‌های غیرمنتظره و بلایای طبیعی مواجه بودند توزیع کردند.
آنها همچنین بیش از 7.7 میلیون سرپناه را برای کسانی که به دلیل فقر و بلایای طبیعی بی خانمان شده بودند فراهم کردند. علاوه بر این، آنها بیش از 3.8 میلیون نفر را با کمک مالی برای کاهش اثرات بلایای طبیعی و فقر حمایت کردند.

راه‌های مشارکت:

شما می‌توانید مستقیماً از طریق وب سایت آنها به خیریه ارتش رستگاری کمک مالی کنید. همچنین می‌توانید با جمع آوری کمک‌های مالی یا اهدای کالا برای کمک به نیازمندان از آنها حمایت کنید.

خیریه دست‌ها و قلب‌ها؛ پاسخ، بهبود، تاب آوری، بازسازی

خیریه دست‌ها و قلب‌ها در سال 2005 توسط دیوید کمبل و پترا نمکووا برای حمایت از ساکنان مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی تاسیس شد. امروزه، آنها به رفع نیازهای فوری و بلندمدت جوامع متاثر از بلایای طبیعی ادامه می‌دهند.

رتبه بندی تأثیر و شفافیت آنها: 

خیریه تیم‌های امداد بین‌المللی دارای رتبه 4 ستاره از موسسه هدایتگر خیرین می‌باشد. آنها همچنین مهر شفافیت پلاتینی ازموسسه گاید استاردریافت کرده اند. 

«همه دست‌ها و قلب‌ها به‌طور مؤثر و کارآمد به نیازهای فوری و بلندمدت جوامع آسیب‌دیده از بلایای طبیعی می‌پردازد.»

خدماتی که آنها ارائه می‌دهند:

موسسه دست‌ها و قلب‌ها به جوامع آسیب دیده از بلایای طبیعی کمک می‌کند تا خانه‌ها و مدارس مقاوم در برابر بلایا را بازسازی کنند. آنها همچنین با کاشت درختان، پاکسازی آوارها، بازسازی زمین‌های بازی و رنگ آمیزی ساختمان‌های عمومی، آسیب‌های وارده به پارک‌ها و فضاهای اجتماعی را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، آنها طرح‌های آب، بهداشت و بهداشت شستشو را برای بهبود سلامت کودکان و اعضای جامعه از طریق کاهش بروز بیماری‌های مربوط به آب و بهداشت پس از یک بلای طبیعی انجام می‌دهند.

دستاورد آنها: 

از زمان آغاز به کار خیریه دست‌ها و قلب‎‌ها توانسته است به بیش از 1.2 میلیون نفر انسان آسیب دیده از بلایای طبیعی کمک کند. آنها اکنون با بیش از 63000 داوطلب فعال در 23 کشور جهان مشصول فعالیت هستند. آنها همچنین بیش از 140 برنامه امداد رسانی را در بلایای طبیعی مختلف ایجاد کرده‌اند.
علاوه بر این، خیریه دست‌ها و قلب‌ها به بیش از 117000 کودک کمک کرده تا بتوانند به مدرسه بازگردند و بیش از 325 مدرسه آسیب‌دیده از بلایای طبیعی را پاکسازی و بازسازی کردند. 

راه های مشارکت: 

می توانید مستقیماً از طریق وب سایت آنها به این خیریه کمک مالی کنید. شما همچنین می توانید با داوطلب شدن در امور امدادی یا جمع آوری کمک مالی از طرف آنها از این موسسه حمایت کنید.

صلیب سرخ آمریکا؛ کمک به افراد آسیب دیده از بلایای طبیعی

صلیب سرخ آمریکا در سال 1881 توسط کلارا بارتون جهت حمایت از افراد نیازمند تأسیس شد. امروزه آنها امدادرسانی به آسیب دیدگان از بلایای طبیعی را نیز در راس امور خود دارند و علاوه بر این آنها از خانواده های نظامی و کهنه سرباز در ایالات متحده و حتی سراسر جهان حمایت می‌کنند.

رتبه بندی تاثیر و شفافیت آنها: 

صلیب سرخ آمریکا نشان 4 ستاره را از موسسه هدایتگر خیرین دریافت کرده است. آنها همچنین دارای مهر شفافیت پلاتینی از موسسه گاید استارمی‌باشند.

«صلیب سرخ آمریکا با بسیج نیروهای داوطلب و بهره‌بری مناسب از سخاوتمندی اهداکنندگان پول به این خیریه، از رنج بشر در مواجهه با شرایط اضطراری جلوگیری می‌کند و مصائب آنها را کاهش می‌دهد.»                       

خدماتی که آنها ارائه می‌دهند:

سازمان صلیب سرخ آمریکا به خانواده‌ها و جوامع نیازمند امداد رسانی رایگان ارائه می‌دهد.آنها فعالیت‌هایشان را با ارزیابی سطح میزان آسیب در جوامع آسیب دیده و توزیع لوازم پاکسازی جهت پاکسازی محیط از حجم زباله‌های ناشی از سیل انجام می‌دهند. آنها همچنین برای خانواده‌هایی که در اثر وقوع سیل آسیب دیده‌اند، سرپناه موقت ایمن و خشک فراهم می‌کنند و با آنها در برنامه‌های خودبازیابی و توانمندی دوباره‌شان همکاری می‌کنند. علاوه بر این، آنها کمک‌های اولیه و حمایت‌های عاطفی را به قربانیان حادثه وقوع سیل و کمک به افراد دارای معلولیت ارائه می‌دهند.

 دستاورد آنها:

صلیب سرخ آمریکا از زمان تأسیس خود تا به حال سالانه به بیش از 60000 فاجعه و بلایای طبیعی امدادرسانی کرده است. به عنوان مثال، در سال‌های 2019 و 2020، آنها بیش از 308200 وعده  کامل غذایی و میان وعده را بین افراد آسیب‌دیده از فجایعی مانند گردبادها و سیلابها در غرب میانه توزیع کرده‌اند.
آنها همچنین نزدیک به 130300 بسته امدادی و 15000 سرپناه اسکان برای کمک به بازماندگان فاجعه فراهم کردند. علاوه بر این، آنها از بیش از 17000 نفر که بر اثر وقوع بلایای طبیعی نیازمند مراقبت‌های پزشکی، سلامت روان و معنویات بوده‌اند، حمایت کردند.

را‌ه‌های مشارکت:

شما می‌توانید مستقیماً از طریق وب سایت آنها به صلیب سرخ آمریکا کمک مالی کنید. همچنین می‌توانید با داوطلب شدن در امور امدادگران یا با اهدای خون به بازماندگان بلایا که نیازمند یاری شما هستند کمک کنید.
علاوه بر این، می‌توانید با خرید کالاهای تبلیغاتی این سازمان از فروشگاه‌ اینترنتی که لینک آن در وبسایت موجود است،از خیریه حمایت کنید.

روبیکون؛ خدمتگزاری هدف نهاییست

تیم روبیکون در سال 2010 توسط یک تیم با حضور 8 عضو داوطلب برای امداد رسانی به بازماندگان زلزله در کشور هائیتی تأسیس شد. امروزه آنها یک سازمان جهانی هستند که به جوامع آسیب دیده از بلایای طبیعی کمک می‌کنند.

رتبه بندی تاثیر و شفافیت آنها:

 تیم روبیکون با دریافت 4 ستاره از موسسه هدایتگر خیرین و مهر شفافیت پلاتینی از گاید استار جز برترین خیریه‌ها در سراسر جهان می‌باشند.

«تیم روبیکن یک سازمان بشردوستانه تحت رهبری کهنه‌ سربازان است و به جوامع جهانی قبل، در هنگام و بعد از بلایای طبیعی و بحران‌ها خدمت رسانی می‌کند.»

خدماتی که آنها ارائه می‌دهند:

سازمان خیریه روبیکون با انجام خدمات امدادرسانی به جوامع نیازمند با بلایای طبیعی و اثرات به جا مانده از آنها مبارزه می‌کند. آنها این کار را با کمک به پاکسازی آوارها و ارائه خدمات بازسازی رایگان پس از یک بلای طبیعی انجام می‌دهند.
علاوه بر این، تیم‌های پزشکی آنها مراقبت‌های پزشکی اورژانسی و تروما (صدمات روحی شدید) را برای شرایط مزمن و بیماری‌های قابل پیشگیری ارائه می‌دهند. آنها همچنین مراقبت از شرایط بهداشتی پیچیده‌تر و مدیریت سیستم‌های حمل و نقل بیمار را برای بازماندگان فجایع، سازماندهی می‌کنند.

دستاورد آنها:

تیم روبیکن از زمان تأسیس تا به امروز بیش از 1.2 میلیون ساعت را صرف کمک به جوامع آسیب دیده از بلایا در سراسر جهان کرده است. آنها همچنین بیش از 29765 داوطلب را در خصوص تاکتیک‌های واکنش به بلایا آموزش داده‌اند.
علاوه بر این، آنها خدمات امدادی رایگان را به قربانیان آسیب دیده از بیش از 171 حادثه سیلاب، 124 حادثه گردباد و 93 موقعیت شرایط بد جوی در سراسر جهان ارائه کردند.

راه‌های مشارکت: 

شما می‌توانید مستقیماً از طریق وب‌سایت تیم روبیکن به آنها کمک مالی کنید. همچنین می‌توانید با داوطلب شدن در فعالیت‌های امدادی یا خرید کالا از فروشگاه اینترنتی آنها از این سازمان خیریه حمایت کنید.

کیف پول سامری؛ کمک به یاد عیسی

 خیریه کیف پول سامری در سال 1970 توسط باب پیرس برای رفع نیازهای اضطراری در مناطق دچار بحران تأسیس شد. امروزه، آنها یک سازمان جهانی هستند که خدمات پشتیبانی و بازیابی توان فوری را برای افراد آسیب دیده از بلایای طبیعی و بحران ارائه می‌دهند.

رتبه بندی تاثیر و شفافیت آنها:

خیریه کیف پول سامری دارای رتبه 4 ستاره از موسسه راهنمای خیرین و یک نشان مهر طلایی شفافیت از موسسه گاید استار است.

«ما یک سازمان مسیحی انجیلی غیر مذهبی هستیم که به افراد آسیب دیده در سراسر جهان کمک‌های معنوی و فیزیکی ارائه می‌دهیم.»

خدماتی  که آنها ارائه می‌دهند:

خیریه کیف پول سامری در یکی از مهمترین ماموریت‌هایشان تجهیزات پزشکی را برای مددجویان فراهم می‌کند و کمک‌های جمع آوری شده جهت امداد رسانی به هنگام وقوع بلایای طبیعی را برای رفع نیازهای قربانیان این بحران‌ها در سراسر جهان به کار می‎‌گیرد.
آن‌ها همچنین کیت‌های غذای اضطراری را تحویل می‌دهند و سیستم‌های تصفیه آب حجیم را جهت تامین آب تمیز آشامیدنی برای جوامعی که تحت تأثیر بلایای طبیعی قرار گرفته‌اند نصب می‌کنند. علاوه بر این، آنها پناهگاه‌های انتقالی برای حمایت از کسانی که در حال بهبودی پس از هجوم بلایای طبیعی هستند، می‌سازند.

دستاورد آنها:

خیریه کیف پول سامری از زمان پیدایش تا کنون از بازماندگان بلایای طبیعی در سراسر جهان حمایت کرده است. به عنوان مثال، در سال 2020، آنها تلاش‌های امدادی را از طریق نزدیک به 1500 عضو داوطلب انجام دادند و پاکسازی و بازیابی 315 خانه تحت تاثیر سیل در میشیگان را تکمیل کردند.
همچنین، در سال 2014، آنها کمک‌های بشردوستانه را به 750 خانواده در جوامع آسیب دیده از بلایای طبیعی در بولیوی تحویل دادند. علاوه بر این، کلینیک پزشکی سیار آنها 904 بیمار را در این جوامع آسیب پذیر درمان کرده است.

راه‌های مشارکت: 

می‌توانید مستقیماً از طریق وب‌سایت سامری به این خیریه کمک مالی کنید. همچنین می‌توانید با داوطلب شدن برای انجام کمک‌های بشردوستانه به آسیب‌دیدگان بلایای طبیعی، به این خیریه در دستیابی به اهدافش  کمک کنید.

کاروان امید؛ امید دادن به هر آنکس که نیازمند آن است

کاروان امید در سال 1994 توسط هال، دیو و استیو دونالدسون برای خدمت به افراد محروم تأسیس شد. امروزه، آنها یک سازمان غیرانتفاعی امدادرسانی در بلایای طبیعی هستند که غذا، آذوقه و خدمات بشردوستانه را به جمعیت های فقیر یا نیازمند در سراسر جهان ارائه می‌کنند.

رتبه بندی تأثیر و شفافیت آنها: 

خیریه کاروان امید دارای رتبه 4 ستاره از موسسه هدایتگر خیرین می‌باشد. آنها همچنین مهر شفافیت پلاتینی ازموسسه گاید  را نیز دریافت کرده اند. 

«ما یک سازمان بشردوستانه و با ایمان هستیم که مأموریت داریم به گرسنگان غذا بدهیم و به جوامعی که بیشتر به آن نیاز دارند یاری و امید برسانیم.»

خدماتی که آنها ارائه می‌دهند:

خیریه کاروان امید خدمات امداد رسانی در بلایای طبیعی را برای حمایت از افراد آسیب دیده از بلایای طبیعی ارائه می‌دهد. آنها این کار را با تجهیز و آموزش کارکنان و داوطلبان محلی برای پاسخ و واکنش سریع و کارآمد در مقابل بلایای طبیعی انجام می‌دهند. آنها همچنین انبارهای داخلی و بین‌المللی را با تجهیزات امدادی ذخیره سازی می‌کنند تا پس از وقوع یک فاجعه طبیعی بتوانند حمایت مستمری را به مددجویان ارائه دهند.
علاوه بر این، آنها منابعی را برای کمک به کسانی که با بحران‌های نیازمند حمایت‌های بشردوستانه به صورت طولانی مدت مواجه هستند، مانند آوارگی پناهندگان و خشکسالی، فراهم می کنند.

دستاورد آنها:

خیریه کاروان امید از زمان تأسیس به بیش از 625 بحران بلایای طبیعی در ایالات متحده و سراسر جهان پاسخ فعال داده است. به عنوان مثال، در سال 2022، آنها به بیش از 4.5 میلیون نفر آسیب دیده از بلایای طبیعی یاری رساندند.
در سال 2021، آنها بسته‌های حمایتی به ارزش بیش از 17 میلیون پوند را برای حمایت از بازماندگان فاجعه در ایالات متحده توزیع کردند. علاوه بر این، آنها خدمات امدادی را به بیش از 1.1 میلیون نفر تحت تأثیر بلایای طبیعی در سراسر جهان ارائه کردند.

راه های مشارکت:

می توانید مستقیماً از طریق وب سایت آنها به کاروان امید کمک مالی کنید. همچنین می توانید با داوطلب شدن یا با ساختن یک کیت پشتیبانی برای یک بازمانده از فاجعه از آنها حمایت کنید.

بیشتر بخوانیم:

بهترین موسسات خیریه تحقیقاتی درباره HIV

چگونه از بهترین خیریه حمایت کنیم؟

از نظر ما خیریه‌های موجود در این لیست قابل‌ترین و بهترین خیریه‌هایی هستند که به بازماندگان وقایع و بلایای طبیعی کمک می‌کنند. با این حال، ممکن است شما خیریه خاصی را در نظر داشته باشید و بخواهید که از آن حمایت کنید. با ما همراه باشید تا دریابیم که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که مشارکت شما بیشترین تأثیر را دارد.

1. وب سایت خیریه را بررسی کنید؛

 خیریه‌هایی که شایسته کمک‌های شما هستند، با اطلاع رسانی صادقانه در رسالت و ارقام خود شفاف هستند. با تاریخ، مأموریت و ارزش‌های آنها آشنا شوید. وب سایت آنها معمولاً بهترین مکان برای شروع است.

ماموریت موسسه خیریه را دریابید. بدون هدف، خیریه به احتمال زیاد شکست خواهد خورد. اگر مأموریت خیریه مشخص نیست، احتمالاً ارزش آن را دارد که به دنبال خیریه ای باشید که مأموریت روشنی داشته باشد.

2. آیا خیریه اهداف قابل اندازه گیری دارد؟

 یک موسسه خیریه موثر اهداف روشنی دارد. باید بدانید کمک مالی شما به خیریه کمک می‌کند تا به اهداف خود برسد و اما اگر اهدافی نداشته باشد، احتمالاً با شکست مواجه می‌شود یا هدیه شما را هدر می‌دهد. مؤسسه خیریه باید بتواند هزینه‌های خود را محاسبه کند و شواهدی از کارهایی که انجام می‌دهد ارائه دهد.

3. موفقیت‌ها یا اهداف خیریه را ارزیابی کنید؛

شما اگر کسب و کاری اهداف خود را از دست بدهد، روی آن سرمایه گذاری نمی‌کنید. به همین ترتیب، خیریه‌ها نیز این گونه هستند. اگر هیچ کس پیشرفت یک موسسه خیریه را در دستیابی به اهداف خود ارزیابی نکند، این احتمال وجود دارد که آنها تغییر مثبت اساسی ایجاد نکنند.

4. گزارش‌های مالی خیریه را بررسی کنید؛

 سازمان‌های قابل اعتماد هر سال صورت‌های مالی و گزارش‌هایشان را منتشر می‌کنند. برخی نیز ممکن است از انجام این کار معاف باشند، اما باید بتوانند آنها را در اختیار اعضای عمومی که علاقه مند به اهداء هستند ارائه دهند.

5. منابع و همکاران خیریه را بررسی کنید؛

تجربه شفاهی و دست اول از فعالیت‌های یک موسسه خیریه به شما امکان می‌دهد از کیفیت فعالیت‌های خیریه مطلع شوید. اگر می‌توانید این کار را انجام دهید، موسسه خیریه را برای آگاهی خودتان بررسی کنید و یا با کسی که با آن آشنا است صحبت کنید. به این ترتیب، کمک مالی شما به جای مناسبی خواهد رفت.

چگونه از این خیریه‌ها حمایت کنیم؟

پس از آنکه تصمیم خود را گرفتید، وقت آن است که تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید به خیریه‌هایی که انتخاب کرده‌اید کمک کنید.
هر موسسه خیریه برنامه‌های خاصی را اجرا ‌می‌کند و اهداف منحصر به فردی خود را دارند. دریابید که هدف چنین برنامه‌هایی چیست و آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر؟ در اینجا چند راه که می‌توانید به موسسه خیریه منتخب‌تان کمک کنید را ذکر کرده‌ایم. 

1. پول اهدا کنید؛

 می‌توانید صفحات دریافت کمک‌های مالی را در وب سایت اکثر موسسات خیریه بیابید. کمک مالی شما می‌تواند یک بار پرداخت باشد یا می‌توانید تنظیم کنید که به طور منظم در فواصل زمانی مختلف از حسابتان کسر شود.
شما بیشتر می‌توانید از طریق کارت اعتباری این پول را پرداخت کنید، اما برخی از موسسات خیریه نیز با استفاده از درگاه پرداخت‌های PayPal یا بیت کوین این کار را انجام می‌دهند.

2. کالاهای رسمی آنها را بخرید؛

موسسات خیریه همچنین می‌توانند با فروش کالا پول جمع‌آوری کنند. بنابراین، شما می‌توانید با خرید لیوان، پیراهن، کلاه، خودکار، مداد، و هر اقلام دیگری که ممکن است آنها بفروشند از آنها حمایت کنید.
در ایده‌آلترین حالت، شما باید تا آنجا که می‌توانید برای آگاهی بخشی و به اشتراک گذاشتن و انتشار اخبار در مورد فعالیت‌های خیریه مورد نظر، خرید انجام بدهید.

3. درصدی از خریدهای آنلاین خود را اهدا کنید؛

 اگر اخیراً از سایت‌هایی مانند آمازون جنسی خریداری کرده باشید، با درخواستی مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد از طریق برنامه طرح لبخند آمازون به خیریه‌های مورد علاقه‌تان کمک مالی کنید. می‌توانید این درخواست را طوری تنظیم کنید که خیریه‌های انتخابی شما کسری از خریدهای آنلاین شما را دریافت کنند.

4. در کارهای داوطلبانه شرکت کنید؛

همانطور که در توضیحات ما در متن بالا مشاهده کردید، برخی از موسسات خیریه در بسیاری از برنامه‌های محلی و مردمی شرکت می کنند. شما می توانید با به عهده گرفتن و سازماندهی برنامه در منطقه خود به آنها کمک کنید.

5. به جمع آوری کمک‌های مالی آنها کمک کنید؛

 می‌توانید در محل کار، مدرسه، کلیسا و غیره، اخبار مربوط به خیریه را منتشر کنید و در حلقه‌های کوچک خود در شبکه‌های اجتماعی به صورت آنلاین و یا آفلاین برنامه‌های جمع‌آوری سرمایه خلاقانه برگزار کنید.

6. فعالیت‌های خیریه را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید؛

گزارش فعالیت‌های آنها که به صورت پیام تصویری در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود را به اشتراک بگذارید اکثر موسسات خیریه پیام‌ها و داستان‌های قانع کننده ای دارند که می‌توانید با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید تا افراد بیشتری را به این هدف جذب کنید.

سخن آخر

اکنون این شمایید که می‌توانید خیریه‌ای را انتخاب کنید که بیشترین طنین یاری را در قلبتان افکنده است و در نهایت هر موسسه خیریه‌ای را که انتخاب کنید و در آن مشارکت کنید، مطمئن هستیم که آنها از حمایت شما بی نهایت قدردانی خواهند کرد. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله بر پایه دلایلی که بیشتر برایتان مهم است، روند انتخاب را برای شما و برای حمایت از خیریه‌های اختصاص یافته به یاری رسانی به مددجویان و مبارزه با صدمات بلایای طبیعی، آسان‌تر کرده باشد.

تاثیرگذار بمانید.

منبع: وب سایت impactful.ninja