۱۸ آگوست هر سال، از طرف جامعه جهانی‌ و فعالان حقوق حیوانات به حیوانات بی‌ سرپناه اختصاص داده شده است. زندگی‌ حیوانات از جهات زیادی به دلیل دخالت بی‌ رویه انسان در اکو سیستم، بی‌‌مهری نسبت به سایر موجودات کره زمین از سوی انسان و عطش سیری‌ناپذیر او در تمامیت خواهی‌ و سلطه یابی‌، جهل و نادانی‌، و… تغییر یافته و از نظم طبیعی خود خارج شده است.

سگ‌ها و گربه‌ها از این رویه بی‌‌نصیب نمانده‌اند و پس از اهلی شدن توسط انسانها در بسیاری از جوامع به حال خود رها شده‌اند و چون کنترلی روی رشد جمعیت آنها نبوده و اقدامی در جهت حل معضل ازدیاد جمعیت آنها به عمل نیامده، به مشکلی‌ بزرگ تبدیل شده اند.

اهمیت روز جهانی حیوانات بی‌سرپناه

در این روز همه انجمن‌های حمایت از حیوانات به آگاهی‌ دادن در رابطه با علل ازدیاد جمعیت حیوانات ولگرد و راههای مقابله با آن می‌‌پردازند عقیم سازی، مهمترین و کارامدترین روش در کنترل زاد و ولد حیوانات بی‌ سرپناه شناخته شده و امروزه در سراسر دنیا تلاش همگانی بر این اصل استوار است که:

  • دارندگان حیوانات خانگی را تشویق کنند تا آنها را عقیم کنند و به تکثیر آنها نپردازند.
  • دولت‌ها را وادارند که به جای کشتن این حیوانات روی عقیم سازی آنها سرمایه گذاری کنند.
  • به مردم بفهمانند که با قبول سرپرستی یک حیوان پناهگاهی در اصل دو حیوان را نجات میدهند: یکی‌ حیوانی‌ که به خانه می‌‌برند و یکی حیوانی‌ که به جای او به پناهگاه آورده میشود.

اهمیت روز جهانی حیوانات بی‌سرپناه

نقش جامعه در حمایت از حیوانات بی‌سرپناه

جامعه‌ها و افراد می‌توانند نقش مهمی در حمایت از حیوانات بی‌سرپناه ایفا کنند. از روش‌های مختلفی مانند ایجاد مراکز پناهگاه، حمایت مالی و اهداء غذا و تجهیزات، آموزش جامعه در خصوص مسئولیت‌پذیری در تربیت حیوانات خانگی و شناخت نیازهای آنها می‌تواند به بهبود وضعیت حیوانات بی‌سرپناه کمک کند.

اهمیت آموزش و پیشگیری

آموزش جامعه در خصوص نحوه مراقبت از حیوانات خانگی و پیشگیری از ترکیب آنها به بی‌سرپناهی از اهمیت بالایی برخوردار است. افراد با آگاهی از نیازهای حیوانات خانگی و رعایت مسئولیت‌پذیری، می‌توانند به مانع از افزایش تعداد حیوانات بی‌سرپناه و کمک به حل این مشکل تبدیل شوند.

نقش دولت و قوانین

دولت‌ها نیز می‌توانند با ایجاد قوانین مشدد در خصوص پرورش و نگه‌داری از حیوانات، کمک به جلوگیری از بی‌سرپناهی حیوانات نمایند. تنظیم استانداردهای بهداشتی در پناهگاه‌ها و تشویق به آموزش عمومی در زمینه مراقبت از حیوانات می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

تاثیرات مثبت استفاده از انیمیشن در خیریه‌ها

چند پیشنهاد برای حمایت از روز حیوانات بی سرپناه

  • در این روز شما می‌توانید صدای این حیوانات مظلوم باشید. به دیگران کمک کنید تا با چشمان باز و آگاهانه حیوانی را به خانۀ خود بیاورند تا بتوانند واقعا مسئولیت نگهداری از او را قبول کنند.
  • علاوه بر کمک مادی، می‌توانید به پناهگاه‌ها بروید و به حیواناتی که آنجا هستند محبت و رسیدگی کنید. آن‌ها را حمام ببرید یا حتی فقط نوازششان کنید.
  • اگر در محلۀ شما سگ و گربه‌های بی‌سرپرست هست، به آن‌ها غذا دهید و اگر بیمار یا زخمی هستند به دامپزشک ببریدشان.
  • در کمپین‌های عقیم‌سازی حیوانات خیابانی مشارکت کنید تا جمعیت آن‌ها کنترل شود و کمتر آسیب ببینند.
  • با آگاه سازی اجتماعی و آموزش کودکان امروز و جامعه سازان فردا. تلاش برای تغییر قوانین و رسم های حیوان ستیز در جامعه.

27 مرداد؛ روز جهانی حیوانات بی‌سرپناه

روز جهانی حیوانات بی‌سرپناه فرصتی است تا به وضعیت آسیب‌پذیر این موجودات توجه کرده و به راه‌های مختلف حمایت از آنها فکر کنیم. از جامعه تا دولت‌ها، همه می‌توانند در بهبود شرایط حیوانات بی‌سرپناه نقش مهمی ایفا کنند و برای آینده بهتری برای این موجودات زنده کوشش کنند.