از دهه ۱۹۶۰ تاکنون حقوق بشر (Human Rights) یکی از مقوله‌های مهم در زمینه سیاست داخلی و بین‌المللی بوده است. یکی از نهادهای فعال در این خصوص سازمان عفو بین‌الملل (Amnesty International) است که تلاش می‌کند چه از طریق دفاع از حقوق پایه انسان‌ها از جمله حق ازدواج با فرد موردنظر و چه پایان بخشیدن به سوء استفاده‌هایی چون کودکان کار، جهان را به مکان بهتری برای زندگی تبدیل کند.

بر همین اساس «روز جهانی عفو» (Amnesty International Day) در تقویم بین‌المللی برای ارتقاء حقوق بشر و افزایش آگاهی از موارد نقض آن و نحوه تأثیر انتخاب‌های روزانه ما بر این مقوله تعیین و نام‌گذاری شده است.

با روز جهانی عفو آشنا شوید

این رویداد بین‌المللی از همه افراد - صرف‌نظر از ملیت، فرهنگ و نژادشان - دعوت می‌کند تا به پا خواسته و در تعدادی از رویدادهای مختلف که برای محافظت از حقوق بشر در سراسر جهان در حال برگزاری است، شرکت کنند.

سازمان عفو بین‌الملل در مجموعه بزرگی از مسائل مربوط به موارد شکنجه، آزادی باروری و جنسی، عدالت بین‌المللی و درگیری‌های مسلحانه دخالت می‌کند.

این سازمان از طریق تحقیق، تفحص و ایجاد کمپین، نقش بزرگی در کمک به آزادی افرادی که ناعادلانه زندانی شده‌اند، آوردن مجرمان به پای میز محاکمه و مبارزه با انواع سوء استفاده‌ها ایفا می‌کند.

اهمیت حقوق بشر

درک اهمیت روز جهانی عفو اساساً با شناخت اهمیت حقوق بشر در ارتباط است. حقوق بشر، مظهر آزادی‌های پایه و اساسی است که به همه نوع بشر تعلق دارد.

در طول جنگ جهانی دوم (WW2) ثابت شد که حقوق اولیه انسان‌ها همواره رعایت نمی‌شود و بنابراین «النور روزولت» (Eleanor Roosevelt)، بانوی اول سابق آمریکا و مقامات سازمان ملل در سال 1948 گرد هم آمدند تا به این مشکل رسیدگی کنند.

این همکاری منجر به تصویب «اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر» (Universal Declaration of Human Rights) شد. سازمان عفو بین‌الملل در تلاش برای اجرا و محافظت از اعلامیه جهانی حقوق بشر است و در واقع این اعلامیه در محوریت فعالیت‌های روز جهانی عفو قرار گرفته است.

مفاد این اعلامیه از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که مبتنی بر ضروریات اساسی نظیر اصل احترام، عزت، برابری و انصاف است و هر انسانی باید از این حقوق اساسی برخوردار باشد.
با این حال متأسفانه نقض حقوق بشر روزانه در سراسر جهان اتفاق می‌افتد؛ بنابراین کارهای زیادی باید انجام شود و به همین دلیل مناسبتی چون «روز جهانی عفو» اهمیت مضاعفی یافته است.

برای مطالعه :

روز زمین؛ تضمین آینده با 7 طرح سبز خاورمیان

تاریخچه روز جهانی عفو

سازمان عفو بین‌الملل نخستین بار در ماه جولای ۱۹۶۱ در لندن تأسیس شد. «پیتر بننسون» (Peter Benenson) وکیل انگلیسی پس از آنکه اطلاع یافت دو دانشجوی پرتغالی به خاطر نوشیدن مشروبات به هفت سال زندان محکوم شده‌اند، تصمیم گرفت تا این سازمان را تأسیس کند. 

وی به همراه «اریک بیکر» (Eric Baker) از انجمن دوستان مذهبی (Religious Society of Friends) و تعدادی روشنفکر دیگر از جمله دانشگاهیان، نویسندگان و وکلا، مقاله‌ای با عنوان «زندانیان فراموش‌شده» (The Forgotten Prisoners) را به رشته تحریر درآوردند که در ۲۸ می ۱۹۶۱ در روزنامه آبزرور (The Observer) به چاپ رسید.

این روز در تقویم بین‌المللی به‌عنوان روز جهانی عفو نام‌گذاری و سرآغاز به وجود آمدن سازمانی شد که برای تغییر دادن جهان و برخورداری همه انسان‌ها از مجموعه حقوق اولیه بشر تلاش می‌کرد. 

از آن زمان تلاش‌های بی‌وقفه این سازمان بر محور آشکارسازی موارد نقض حقوق بشر و تلاش برای تغییر سیاست‌های دولتی در این خصوص استوار بوده است.

در واقع آنها قهرمان مستضعفان و مظلومان هستند و هر روز برای کمک به مبارزات افرادی که در همه جا با قحطی، محاکم جنگی و پناه‌جویی روبرو هستند، تلاش می‌کنند.

دلایل اهمیت عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل سخت در تلاش است تا از کودکان، زنان و مردان سراسر جهان در مواردی که حقیقت، کرامت و عدالت آنها نفی می‌شود، دفاع کند.

این سازمان در مواردی که منابع، افراد و قدرت مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، تحقیق و افشاگری انجام می‌دهد. موارد زیادی در این خصوص وجود دارند که می‌توانید آنها را بررسی کنید.

عفو بین‌الملل یک جنبش جهانی با بیش از ۷ میلیون عضو در سراسر جهان است که آن را به بزرگ‌ترین سازمان مردمی و حقوق بشری در دنیا تبدیل کرده است. ضرورت وجود این سازمان در ایجاد یک جهان امن‌تر و تغییر جوامعی که به کمک نیاز دارند، احساس می‌شود.

بیشتر بخوانید :

بررسی امر خیر از دیدگاه فقه و حقوق

نحوه گرامیداشت روز جهانی عفو

بهترین راه برای گرامیداشت روز جهانی عفو، کمک به افزایش آگاهی دوستان و خانواده در مورد مبارزات مستضعفان و ستم‌دیدگان دنیاست. 

نقطه شروع کار می‌تواند اطلاع و آگاهی از مکان‌هایی در دنیا باشد که «آزادی‌های مدنی» (Civil Liberties) بیش از نقاط دیگر در معرض خطر قرار دارند. 

همچنین می‌توانید در پی رویدادهایی چون کنسرت‌های عام‌المنفعه و مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی (گلریزان) باشید که تحت حمایت عفو بین‌الملل برای استمرار فعالیت‌های این سازمان و پشتیبانی از تلاش‌های آن برگزار می‌شوند.

عفو بین‌الملل در این سال‌ها اقدامات شایسته زیادی را انجام داده، اما چالش‌های فراروی آن بی‌پایان است و با گذشت هر سال به متحدان جدیدی نیاز پیدا می‌کند؛ بنابراین بیرون بروید و تلاش کنید تا جهانی را به مکانی بهتر تبدیل کنید!

راه دیگر برای پاسداشت روز جهانی عفو این است که مدت زمانی را صرف مطالعه پیرامون مواردی مختلفی کنید که این سازمان به رفع و رجوع آنها کمک کرده است. برای مثال یکی از موفقیت‌های اخیر این سازمان، تغییر قانون در مراکش است تا قربانیان تجاوز مجبور به ازدواج با متجاوزان خود نشوند.

همچنین این سازمان نقش مهمی در عدالت‌جویی برای «آنجل کولون» (Angel Colon) یک بازمانده از شکنجه در مکزیک و نیز کنترل فروش سلاح ایفا کرده است. در عین حال می‌توانید سری به وب‌سایت این سازمان به آدرس www.amnesty.org بزنید تا پرونده‌های مختلفی که هم‌اکنون در جریان است را مطالعه کنید.

منبع: وبسایت daysoftheyear