هر سال در 24 شهریور یا 15 سپتامبر به تقویم میلادی، مردم در کشورهای مختلف و در سرتاسر جهان، "روز جهانی صلح" را جشن می‌گیرند. این روز در برخی از کشورها آن‌قدر مهم و ارزشمند است که دولت‌ها مراسم شادی و جشن‌های مختلفی را برگزار می‌کنند. 

در واقع روز 24 شهریور ماه باید برای همه ما ایرانیان و سایر کشورهای جهان، یکی از مهم‌ترین روزهای موجود در تقویم باشد. اما شاید برایتان سوال ایجاد شود که چرا اصلا چنین روزی به نام روز صلح سبز نام گذاری شده است؟ برای پاسخ به این سوال و دریافت اطلاعات بیشتر درمورد روز صبح سبز ادامه مطلب را مطالعه کنید.

روز صلح سبز از کجا شکل گرفت؟

روز صلح سبز از کجا شکل گرفت؟

در اصل نام "صلح سبز" به یک سازمان و ارگان مردمی باز می‌گردد. وظیفه این سازمان و ارگان مردمی، دفاع از محیط زیست و ارتقا شرایط زیست محیطی در سرتاسر جهان است. در ابتدا عملکرد این سازمان محدود به چند کشور بود؛ اما امروزه این ارگان مردمی به یکی از مهم‌ترین نهادهای بین‌المللی در عرصه زیست محیطی و حقوق بشر تبدیل شده است. 

سازمان صلح سبز

سازمان "صلح سبز" نخستین بار در سال 1971 در کشور کانادا توسط جمعی از مردم ونکوور شکل گرفت. این سازمان در آغاز به اعتراضی علیه آزمایشات اتمی در دریای آلاسکا تاسیس شد و کسی در آن زمان فکرش را هم نمی‌کرد که گستره فعالیت این کشور به سرتاسر جهان برسد.

بیشتر بخوانید:

14 شهریور (5 سپتامبر ) روز جهانی خیریه

فعالین کانادایی سازمان صلح سبز برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف خودشان، درنظر گرفتند تا با کشور آمریکا همکاری کنند. پس از همکاری میان دو کشور کانادا و آمریکا، اکنون دفاتر صلح سبز در بسیاری از کشورهای جهان حضور دارند. در حال حاضر شاید جالب باشد بدانید که سازمان غیر دولتی صلح سبز در 55 کشور دنیا فعالیت می‌کند. همچنین یک گروه بین‌المللی در کشور هلند، فعالیت‌های مربوط به تمامی دفاتر صلح سبز را هماهنگ می‌کند.

چه کسی روز صلح سبز را پیشنهاد داد؟

آقای گرگور رابرتسون، شهردار پیشین شهر ونکوور در کانادا، نخستین بار با اعتماد به این سازمان، تلاش‌های آن‌ها را به رسمیت شناخت. او تلاش کرد تا در تقویم، روز 15 سپتامبر یا 24 شهریور را به نام روز جهانی صلح سبز نام‌گذاری کند.

سازمان صلح سبز که اکنون در سرتاسر جهان، بیش از 3 میلیون عضو دارد، نشان داده است که حفاظت از محیط زیست روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
فعالین محیط زیست و مردم عادی هر ساله در 15 سپتامبر، به جشن و پایکوبی می‌پردازند تا به نوعی از فعالیت‌های این سازمان در جهت هرچه قابل زیست‌تر کردن کره زمین، تشکر کنند.

هدف اصلی سازمان صلح سبز چیست؟

هدف اصلی سازمان صلح سبز چیست؟

سازمان صلح سبز اخیرا در بیانیه‌های خود اعلام کرده است که به عنوان هدفی اصلی و بزرگ قصد دارد تا زندگی در کره زمین را تبدیل به ارتباطی صلح آمیز میان انسان و طبیعت بکند. شاید تصور کنید که این ایده یا هدف خیلی بزرگ و غیرقابل اجرا به نظر می‌رسد؛ اما باید گفت که سازمان مردمی صلح سبز در چند سال اخیر نشان داده که به خوبی هرچه تمام‌تر می‌تواند این هدف را تحقق ببخشد. 

از آن‌جایی که همه ما امروزه می‌دانیم که اکثر منابع موجود بر روی کره زمین نامحدود نیستند و بالاخره روزی تاریخ انقضا دارند. بنابراین باید بسیار تلاش کنیم تا از منابع زیست محیطی به بهترین شکل ممکن محافظت کنیم. در واقع همانطور که پیش‌تر گفته شد، سازمان صلح سبز قصد دارد تا با محافظت از منابع محدود زیست محیطی، رابطه‌ای بهتر میان فعالیت‌های انسانی و محیط زیست شکل دهد.

کارنامه عملکرد سازمان صلح سبز

در طی یک دهه اخیر، سازمان مردمی صلح سبز، فعالیت‌های بسیار خوبی در زمینه محیط زیست انجام داده است. این سازمان مردمی به موفقیت‌های پرشماری دست یافته است که از جمله دستاوردهای آن می‌توان به آگاه‌تر شدن مردم در سرتاسر جهان اشاره کرد. 

مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان صلح سبز

از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده توسط این سازمان مردمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. افزایش آگاهی درمورد یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی
 2. آموزش جوامع درمورد حفاظت از منابعی همچون اقیانوس‌ها و جنگل‌های بارانی
 3. تلاش در جهت کاهش فعالیت‌های کشنده هسته‌ای

همچنین نکته بسیار جالبی که درمورد این سازمان وجود دارد، نحوه و چگونگی نظارت آن بر روی منابع زیست محیطی است. سازمان صلح سبز با بهره گیری از سه کشتی، تلاش می‌کند تا با تردد در مسیرهای آبی به آگاهی بخشی هرچه بهتر مردم کمک کند. 

برای مطالعه:

7 شهریور (29 اگوست) روز جهانی بیماری CF

همچنین دانشمندان در این کشتی‌ها تلاش می‌کنند تا فعالیت‌ها و تغییرات اقلیمی را زیر نظر بگیرند. از طرف دیگر کارشناسان اطلاعات مختلفی درمورد آزمایشات هسته‌ای در اقیانوس‌ها یا دیگر فعالیت‌های مخرب زیست محیطی جمع آوری می‌کنند و به سازمان‌های بزرگ‌تری گزارش می‌دهند.

در روز صلح سبز چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

در روز صلح سبز چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

عموم مردم در سرتاسر جهان در روز 15 سپتامبر به فعالیت‌های گوناگونی می‌پردازند؛ اما شما می‌توانید تعدادی از کارهای مختص این روز را انجام دهید.

چک‌لیست کارهای روز جهانی صلح سبز

 • جشنی در سازمان خصوصی خودتان به مناسب روز جهانی صلح سبز برگزار کنید
 • در جهت آگاهی رسانی هرچه بیشتر، در چنین روزی اطلاع‌رسانی کنید و تبلیغات را در میان مردم پخش کنید
 • درخت بکارید و دیگران را به کاشت درخت تشویق کنید
 • کارگاه‌های آموزشی با دعوت از فعالین زیست محیطی برگزار کنید
 • از سازمان‌های مردمی در حوزه زیست محیط، حمایت مالی کنید

چگونه می‌توان با سازمان صلح سبز همکاری کرد؟

اگر علاقمند باشید می‌توانید به وب سایت صلح سبز سر بزنید و ببینید که این سازمان مردمی نیازمند کمک در چه حوزه‌هایی است. همچنین شما می‌توانید از طریق "وب سایت جنبش عدالت اقلیم" به عنوان داوطلب به شکل فعالانه با صلح سبز همکاری کنید. اگر تصور می‌کنید که بنا به هر دلیلی فرصت همکاری و فعالیت داوطلبانه در سازمان صلح سبز را ندارید، می‌توانید به آن‌ها کمک‌های مالی اهدا کنید.

چطور می‌توان به سازمان صلح سبز کمک کرد؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم شما با مجموعه فعالیت‌های پیشنهادی می‌توانید به سازمان صلح سبز کمک کنید. اما در زندگی روزمره یکی از کمک‌های بزرگی که می‌توانید بکنید این است که بررسی کنید کدام فعالیت‌های شما به کره زمین آسیب بیشتری می‌زند؟ تلاش کنید تا فعالیت‌های آسیب‌زا به محیط زیست را کمتر کنید.

فعالیت‌هایی در جهت حمایت از محیط زیست

 • زباله‌های بازیافتی را جدا کنید.
 • از پسماند برخی از زباله‌ها به عنوان کوددهی به باغ‌ یا باغچه‌ها استفاده کنید.
 • در هنگام دوش گرفتن، تلاش کنید تا آب کمتری مصرف کنید.
 • شیر آب را در هنگام اصلاح صورت یا مسواک زدن ببندید تا آب کمتری مصرف شود.
 • برای آبیاری باغچه یا باغ از وسایل پیشرفته یا آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.
 • تلاش کنید تا از بسته‌های پلاستیکی اجتناب کنید و بیشتر از کیسه‌های قابل بازیافت برای خرید استفاده کنید.

در روز 24 شهریور ماه، همه تلاش می‌کنیم تا فعالانه و با دیدی زیست محیطی، روز جهانی صلح سبز را گرامی بداریم. 

امیدوار هستیم با مطالعه این مقاله از مجله خیر ایران و آگاهی بیشتر درباره مسائل زیست محیطی، یکی از حافظان محیط زیست باشید تا نسل‌های آینده نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید:

 به نظر شما در روز صلح سبز چه کارهایی می‌توان برای حمایت از محیط زیست انجام داد؟