آیا می‌­دانید تقریباً 72 میلیون ناشنوا در سراسر جهان وجود دارد؟ این آمار را فدراسیون جهانی ناشنوایان ارائه کرده است. در مجموع، این افراد از بیش از 300 زبان اشاره مختلف استفاده می­‌کنند. بسیاری از مردم نمی­‌دانند که زبان اشاره یک زبان کاملاً طبیعی است.

اگرچه ممکن است این زبان­‌ها از نظر ساختاری با زبان گفتاری متفاوت باشند، اما باید به همان اندازه اعتبار و اهمیت داشته باشند. یک زبان اشاره بین‌­المللی نیز وجود دارد که افراد ناشنوا هنگام معاشرت و مسافرت و همچنین هنگام حضور در جلسات بین‌­المللی از این زبان استفاده می­‌کنند.

زبان اشاره بین­‌المللی، یک نوع زبان اشاره­‌ی پیجین (آمیخته، pidgin) است که به پیچیدگی زبان­‌های اشاره معمولی نیست. روز جهانی زبان­ اشاره با گرامیداشت همه این زبان‌­های اشاره‌­ی حیرت‌­انگیز و افزایش آگاهی در مورد آنها، به تفاوت باورنکردنی این زبان­‌ها در ناشنوایان سراسر جهان ادای احترام کرده است.

تاریخچه زبان­‌های اشاره

زبان‌­های اشاره، زبان­‌هایی هستند که معنا را به صورت بصری منتقل می­‌کنند. هنوز مشخص نیست که تعداد این زبان‌ها در سراسر جهان چقدر است. به طور کلی، هر کشوری زبان اشاره بومی خود را دارد. در حقیقت، برخی از کشورها بیش از یک زبان اشاره دارند. 

برای مطالعه :

جایگاه فرهنگ وقف در رشد بیمارستان سازی در اصفهان

شاید برای شما جالب باشد که کمی بیشتر در مورد تاریخچه زبان­‌های اشاره بیاموزید. این زبان‌­ها در طول تاریخ توسط گروه‌­های ناشنوا استفاده شده است. در واقع، یکی از اولین سوابق مکتوب زبان اشاره در کتاب کراتیلوس افلاطون، به قرن پانزدهم قبل از میلاد برمی­‌گردد. سقراط در این باره چنین می­‌گوید:

ـ«اگر ما صدا و زبان نداشتیم و می‌­خواستیم چیزها را برای یکدیگر بیان کنیم، آیا سعی نمی‌­کردیم با حرکت دادن دست‌ها، سر و بقیه بدنمان، علایمی از خود نشان دهیم، درست مانند آنچه الان افراد لال انجام می­‌دهند؟»

اطلاعات زیادی در مورد زبان اشاره تاریخی قبل از قرن نوزدهم وجود ندارد. این اطلاعات به سیستم‌­های انگشت‌­نگاری، معروف به حروف دستی محدود می‌­شود. این سیستم‌­ها اختراع شدند تا کلمات از زبان گفتاری به زبان اشاره منتقل شوند. به نظر می‌­رسد که اولین الفبای دستی توسط "پدرو پونز دولئون" (Pedro Ponce de Leon) ساخته شده است.

اولین مدرسه‌­ی کودکان ناشنوا در پاریس توسط "ابه دو لوپه" (Abbé de l'Épée) در سال 1755 تاسیس شد که لوران کلرک را می‌­توان به عنوان مشهورترین فارغ‌­التحصیل این مدرسه نام برد. او به آمریکا رفت و مدرسه آمریکایی ناشنوایان را در سال 1817 با کمک "توماس هاپکینز گالودت" تأسیس کرد. 

این مدرسه را می‌­توان در وست هارتفورد، کنتیکت یافت که در واقع قدیمی‌­ترین مدرسه دائمی ناشنوایان در ایالات متحده است و امروزه حدود 174 دانش­‌آموز در آن شرکت می‌­کنند. ارتباط پیچیده­‌ای بین زبان‌­های گفتاری و زبان­‌های اشاره وجود دارد و بسته به هر کشور، تفاوت آن با زبان گفتاری مشهود است. 

به عنوان مثال، زبان انگلیسی در نیوزلند، استرالیا، بریتانیا، کانادا و ایالات متحده، زبانِ غالب است. با این حال، زبان اشاره آمریکایی (ASL)، که در ایالات متحده و توسط انگلیسی زبانان کانادا استفاده می­‌شود، در واقع از زبان اشاره فرانسوی گرفته شده است. 

این زبان، هیچ ارتباطی با زبان اشاره نیوزلند، استرالیا و انگلیس ندارد. در رویدادهای بین‌المللی، مانند نشست‌­های فدراسیون جهانی ناشنوایان و المپیک ناشنوایان، از علایم بین‌­المللی استفاده می­‌شود. این علایم به عنوان "گستونو" (Gestuno) شناخته می‌­شود.

تاریخچه روز جهانی زبان اشاره

این روز یکی از جدیدترین روزهای جهانی است که در سراسر دنیا گرامی داشته می­‌شود و اولین بار در تاریخ 23 سپتامبر 2018 برگزار گردید. علت انتخاب این تاریخ این بود که در چنین روزی در سال 1951 فدراسیون جهانی ناشنوایان تاسیس شد. 

هر سال، موضوعی متفاوت برای این روز مطرح می­‌شود. به عنوان مثال، موضوع سال 2018، با زبان اشاره بود که همه را در بر می­‌گیرد. موضوع سال 2019، حقوق زبان اشاره برای همه بود. اینکه هر سال موضوع مورد نظر را دریابید ارزشمند است، زیرا می‌­تواند در آموزش روش‌­های مختلف گرامیداشت یک روز خاص، به شما کمک کند. 

به عنوان مثال، در سال 2019، یادگیری حقوق مختلف کسانی که زبان اشاره می‌دانند، می­‌توانست شیوه‌ای مناسب برای غنی­‌سازی دانش و گسترش آگاهی باشد. البته، امروزه نیز هیچ چیز مانع از انجام این کار شما نمی‌­شود!

چگونه روز جهانی زبان اشاره را جشن بگیریم

چگونه روز جهانی زبان اشاره را جشن بگیریم

روش‌­های مختلفی برای گرامیداشت روز جهانی زبان اشاره وجود دارد. البته ما معتقدیم که بهترین راه برای انجام این کار، یادگیری زبان اشاره است! منابع آنلاین زیادی برای کمک به شما در این زمینه وجود دارد. یادگیری نحوه تبریک گفتن به شخص با زبان اشاره می­‌تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. 

تصور کنید که چقدر عالی می­‌توانید با دانستن زبان ناشنوایان و تلاش برای ارزش قائل شدن برای آنها، به شکلی که بفهمند، احساس فوق العاده ای را در آنها ایجاد کنید. راه دیگر گرامیداشت روز جهانی زبان اشاره، افزایش آگاهی است! 

بیشتر بخوانید :

مجموعه تاریخی بسطام؛ تجلی فرهنگ و تاریخ ایران

بسیاری از مردم درباره تنوع زبان­‌های اشاره اطلاع ندارند. هم‌چنین آنها از اعداد و ارقام بسیاری از مردم سراسر جهان که به زبان اشاره تکیه می­‌کنند، آگاهی ندارند. در این روز می‌­توانید آموزش دیگران را بر عهده بگیرید. جهت انجام این کار، راه‌­های زیادی وجود دارد. 

برای مثال می­‌توانید دوستان و همسایگان خود را جهت صرف میان­‌وعده و نوشیدنی دعوت کنید و در زمینه زبان اشاره به آنها آموزش دهید و آنها را تشویق کنید تا به یک موسسه خیریه برای افراد ناشنوا کمک کنند. روش دیگر این است که به سادگی به رسانه­‌های اجتماعی رجوع کنید و دوستان و دنبال­‌کنندگان خود را از این طریق آموزش دهید.

پیام‌ها و اینفوگرافیک‌­های قدرتمندی را در این زمینه به اشتراک بگذارید تا بتوانید این موضوع را منتشر کرده و آگاهی آنها را افزایش دهید. حتی اگر با یک نفر تماس داشته باشید یا او را آموزش دهید، تفاوت بزرگی ایجاد خواهید کرد!

نتیجه‌گیری

در پایان اینکه، علت برگزار نشدن جلساتی جهت جمع‌­آوری کمک­‌های خیریه زبان اشاره یا جلسات خیریه برای ناشنوایان چیست؟ از فروش غذای خانگی گرفته تا اجرای برنامه‌­های حمایتی، راه‌­های مختلفی وجود دارد که می‌­توان در آن شرکت کرد. 

این جلسات برای جمع‌­آوری کمک‌­های مالی، ایده‌­آل هستند و در عین حال در این جلسات در مورد زبان اشاره نیز صحبت می‌­شود. هم‌چنین باید از رسانه­‌های اجتماعی نهایت استفاده را برد تا بتوان توجه دیگران را به رویدادی که قصد انجام آن را دارید، جلب نمایید.

منبع: وبسایت daysoftheyear